U.S. Senate Committees

U.S. House Committees

Senate Hearings

Monday

3pm (ET)
Committee on Homeland Security and Governmental Affairs

Hearings to examine equality for the District of Columbia, focusing on discussing the implications of S.132, to provide for the admission of the State of New Columbia into the Union.

Tuesday

10am (ET)
Committee on Banking, Housing, and Urban Affairs

Hearings to examine the state of small depository institutions.

10am (ET)
Committee on Finance

Hearings to examine retirement savings 2.0, focusing on updating savings policy for the modern economy.

2pm (ET)
Special Committee on Aging

Hearings to examine harnessing the power of telehealth, focusing on promises and challenges.

2:30pm (ET)
Departments of Labor, Health and Human Services, and Education, and Related Agencies
Committee on Appropriations

A joint hearing to examine Ebola in West Africa, focusing on a global challenge and public health threat.

2:30pm (ET)
Health Care Subcommittee
Committee on Finance

Hearings to examine the Children's Health Insurance Program, focusing on protecting America's children and families.

2:30pm (ET)
Select Committee on Intelligence

Closed hearings to examine certain intelligence matters.

3:15pm (ET)
Near Eastern and South and Central Asian Affairs Subcommittee
Committee on Foreign Relations

Hearings to examine terrorism trends in South Asia, focusing on threats to regional stability and United States interests.

9:30pm (ET)
Committee on Armed Services

Hearings to examine United States policy towards Iraq and Syria and the threat posed by the Islamic State of Iraq and the Levant (ISIL).

Wednesday

10am (ET)
Committee on Foreign Relations

Hearings to examine the nominations of Robert Francis Cekuta, of New York, to be Ambassador to the Republic of Azerbaijan, Richard M. Mills, Jr., of Texas, to be Ambassador to the Republic of Armenia, Jess Lippincott Baily, of Ohio, to be Ambassador to the Republic of Macedonia, and Margaret Ann Uyehara, of Ohio, to be Ambassador to Montenegro, all of the Department of State.

10am (ET)
Committee on Homeland Security and Governmental Affairs

Hearings to examine the nominations of Sarah R. Saldana, of Texas, to be Assistant Secretary for Immigration and Customs Enforcement, and Russell C. Deyo, of New Jersey, to be Under Secretary for Management, both of the Department of Homeland Security, and Mickey D. Barnett, of New Mexico, to be a Governor of the United States Postal Service.

10am (ET)
Committee on Health, Education, Labor, and Pensions

Business meeting to consider S.2141, to amend the Federal Food, Drug, and Cosmetic Act to provide an alternative process for review of safety and effectiveness of nonprescription sunscreen active ingredients and for other purposes, H.R.4366, to strengthen the Federal education research system to make research and evaluations more timely and relevant to State and local needs in order to increase student achievement, the nomination of Sharon Block, of the District of Columbia, to be a Member of the National Labor Relations Board, and any pending nominations.

10am (ET)
Committee on the Judiciary

Hearings to examine certain nominations.

10:15am (ET)
Committee on Finance

Hearings to examine reforming America's outdated energy tax code.

10:30am (ET)
Committee on the Judiciary

Hearings to examine why net neutrality matters, focusing on protecting consumers and competition through meaningful open Internet rules.

2:30pm (ET)
Committee on Indian Affairs

Hearings to examine S.2670, to prohibit gaming activities on certain Indian land in Arizona until the expiration of certain gaming compacts.

2:30pm (ET)
Economic Policy Subcommittee
Committee on Banking, Housing, and Urban Affairs

Hearings to examine the impact of rising inequality on the American economy.

2:30pm (ET)
Committee on Commerce, Science, and Transportation

Business meeting to consider pending calendar business.

2:30pm (ET)
Committee on Foreign Relations

Hearings to examine the United States strategy to defeat the Islamic State in Iraq and the Levant.

Thursday

9:30am (ET)
Committee on Health, Education, Labor, and Pensions

Hearings to examine overcoming persistent barriers to economic self-sufficiency for people with disabilities.

11am (ET)
Committee on Banking, Housing, and Urban Affairs

Hearings to examine assessing and enhancing protections in consumer financial services.

11am (ET)
Committee on the Judiciary

Business meeting to consider S.1690, to reauthorize the Second Chance Act of 2007, S.2646, to reauthorize the Runaway and Homeless Youth Act, and the nominations of Madeline Cox Arleo, to be United States District Judge for the District of New Jersey, Wendy Beetlestone, to be United States District Judge for the Eastern District of Pennsylvania, Victor Allen Bolden, to be United States District Judge for the District of Connecticut, Armando Ormar Bonilla, of the District of Columbia, to be a Judge of the United States Court of Federal Claims for a term of fifteen years, Stephen R. Bough, to be United States District Judge for the Western District of Missouri, David J. Hale, to be United States District Judge for the Western District of Kentucky, Mark A. Kearney, to be United States District Judge for the Eastern District of Pennsylvania, Joseph F. Leeson, Jr., to be United States District Judge for the Eastern District of Pennsylvania, Gerald J. Pappert, to be United States District Judge for the Eastern District of Pennsylvania, and Gregory N. Stivers, to be United States District Judge for the Western District of Kentucky.

2:30pm (ET)
Investigations Subcommittee
Committee on Homeland Security and Governmental Affairs

Hearings to examine tax audits of large partnerships.

2:30pm (ET)
Select Committee on Intelligence

To receive closed briefings on certain intelligence matters.


Created by Cable. Offered as a Public Service.